Fascynujący wzrok – ciekawostki

fascynujące oczy

Wzrok jest jednym z najbardziej fascynujących układów naszego ciała. Z niektórych cech i właściwości oczu nawet nie zdajemy sobie sprawy. Warto się z nimi zapoznać, bo wiele z nich na pewno nas zaskoczy. Oto kilka ciekawostek na  temat wzroku, o których mało kto wie.

    • Oko postrzega świat do góry nogami. Dopiero mózg dzięki swoim działaniom odwraca obraz tak jak go widzimy.
    • Rzęsy człowieka zależnie od osoby, różnią się grubością i długością. Jednakże każdy z nas posiada ich około 150.
    • Każde oko jest unikalne. Nie ma dwóch takich samych par, stąd też są one idealnym czynnikiem identyfikacyjnym. Zostało to wykorzystane i w niektórych instytucjach nasz narząd wzroku służy jako klucz do pomieszczeń. Dodatkową ciekawostką jest to, że tęczówka lewego oka różni się od tęczówki prawego.

  • Ludzkie oko jest bardzo lekkie. Waży około 8 gramów. W ciągu doby wydziela również około 0,6 miliona łez.
  • Dorosły człowiek mruga od jednego do dwóch razy na sekundę. Jedno mrugnięcie trwa jedynie 1/3 sekundy. W przeciągu dwunastu godzin mrugamy więc aż przez 25 minut. Inaczej sytuacja przedstawia się u noworodków. Mrugają one jedynie 2-3 razy na minutę. Ilość mrugnięć zmienia się dopiero około 6 miesiąca życia. Ponadto noworodki do drugiego miesiąca życia nie wydzielają łez. Dodatkowo człowiek w pierwszych dniach swojego życia nie jest w stanie skupić się na przedmiotach oddalonych dalej niż 20-25 centymetrów.
  • Wzrok człowieka jest bardzo czuły. Przy dobrej pogodzie zdrowa osoba jest w stanie dostrzec światło z odległości aż 22 kilometrów.
Przeczytaj również -  Soczewki dla osób ze starczowzrocznością