Jak używać soczewek? Praktyczne porady

makijaż a soczewki

Wśród wszystkich dostępnych na rynku produktów, których głównym zadaniem jest korekcja wszelkiego rodzajów wad wzroku, a także zapewnienie nam odpowiedniego komfortu postrzegania wszystkich przedmiotów i ludzi, niezwykle popularne są zwłaszcza soczewki kontaktowe.

Czynniki ryzyka

Soczewki kontaktowe zapewniają wysoką skuteczność działania. Nie możemy zapominać również o tym, że są one niezwykle wygodne, a także bezpieczne dla naszych oczu. Za sprawą licznych preparatów nawilżających są one także w stanie je odżywić. Aby wszystko to stało się możliwe, warto zaznajomić się z kilkoma poradami na temat ich użytkowania. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że soczewki muszą być przez nas codziennie czyszczone. Dzięki temu nasze oczy nie będą narażone na liczne podrażnienia czy różnego rodzaju dolegliwości. Unikniemy ich również wtedy, gdy zachowamy odpowiednie środki ostrożności podczas zakładania soczewek. Zawsze powinniśmy sprawdzić, czy nie umieszczamy jej wywiniętej na drugą stronę. Najlepiej przed założeniem położyć soczewkę na palcu, a następnie przeanalizować jej kształt.

Myjemy ręce przed założeniem i zdjęciem soczewki

Niezwykle istotna jest również nasza higiena osobista. Przed założeniem soczewki powinniśmy bowiem dokładnie umyć ręce, tak aby nie znajdowały się na nich żadne zanieczyszczenia. Istotne jest również ich dokładne opłukanie z różnego rodzaju środków czyszczących, a także osuszenie za pomocą ręcznika, który nie pozostawia po sobie żadnych nitek czy pyłków.

Bezpośrednio przed dotknięciem soczewki nie powinniśmy także pokrywać rąk kosmetykami na bazie tłuszczów, gdyż mogą one przenieść się na powierzchnię soczewki. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, a także makijaż również powinny być realizowane dopiero po nałożeniu soczewek.

Prawidłowe noszenie „kontaktów”

Znaczenie ma również to, co robimy podczas noszenia tych produktów. Uprawianie sportów czy innego rodzaju aktywności fizycznej może mieć wpływ na stabilność soczewek, dlatego najlepiej dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania bądź zasięgnąć rady lekarza specjalisty.

Przeczytaj również -  Soczewki dla najmłodszych - czy dzieci mogą je nosić?

Wszystkie przedstawione wyżej rady pozwolą nam lepiej korzystać z korzyści, jakie wiążą się z soczewkami kontaktowymi.