Soczewki dla najmłodszych – czy dzieci mogą je nosić?

soczewki kontaktowe dla najmłodszych

Na wielu forach internetowych, a także przy okazji niektórych publikacji spotkać się można z opinią, jakoby różnego rodzaju soczewki kontaktowe niekorzystnie wpływały na kondycję dziecięcego narządu wzroku, w związku z czym nie powinny one ich nosić. Jak się jednak okazuje, myślenie to jest absolutnie błędne, gdyż funkcjonują obecnie rozwiązania, które w pełni nadają się do stosowania przez najmłodszych.

Soczewki w zależności od wieku

Aby zapewnić naszym pociechom stosowny komfort noszenia soczewek, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na produkty silikonowo-hydrożelowe, które w bardzo dobry sposób przepuszczają powietrze, a także skutecznie nawilżają oczy, dzięki czemu nie są w żadnych stopniu narażone na podrażnienia. Niezwykle często podnoszoną kwestią jest istnienie granicznego wieku, w którym dzieci są w stanie używać soczewek. Jest to jednak związane z kwestiami czysto indywidualnymi. Jeżeli bowiem nasza pociecha jest na tyle dojrzała, aby poradzić sobie z obowiązkiem noszenia tak zwanych „kontaktów”, to nie powinniśmy zwlekać.

Pielęgnacja czy soczewki jednodniowe?

Bardzo często sygnalizowana obawa dotycząca używania soczewek przez dzieci związana jest z ich problematycznym zakładaniem, a także pielęgnacją produktów wielokrotnego użytku. Niemniej nauka nakładania soczewek z reguły przebiega bardzo sprawnie i dziecko szybko dostosowuje się do tego typu czynności. Jeżeli jednak mamy wątpliwości z tym związane, możemy udać się do lekarza okulisty, który wytłumaczy dziecku, w jaki sposób powinno obchodzić się z soczewkami. To samo zresztą tyczy się ich codziennej pielęgnacji. Istnieje również możliwość zakupu soczewek jednodniowych, których nie trzeba w żaden sposób czyścić.

A może jednak okulary?

Noszenie soczewek w tak młodym wieku związane jest z samymi plusami. Przede wszystkim nasza pociecha nie jest skrępowana niewygodnymi okularami, które dodatkowo mogą stanowić niebezpieczeństwo w przypadku częstych wypadków czy innego rodzaju zdarzeń, które są nierozerwalnie związane z energicznym sposobem życia dzieci. Zwrócić należy ponadto uwagę na ogromne walory estetyczne tego typu rozwiązania. Najmłodsi nie muszą zmagać się z opiniami dotyczącymi ich odmiennego wyglądu, co oczywiście sprawia, iż wzmocniona zostaje ich samoocena.

Przeczytaj również -  Soczewki na stoku górskim

Wszelkie przedstawione wyżej kwestie wskazują na to, iż używanie przez najmłodszych soczewek kontaktowych nie wiąże się z żadnym zagrożeniem. Może natomiast przyczynić się do skutecznej korekcji wszelkich wad wzroku.