Zakładanie soczewek

Wiele osób nie wiem jak powinno założyć soczewki kontaktowe. W tym celu postanowiliśmy stworzyć ten tekst. Po zapoznaniu się z nim, każdy z Was nie będzie miał już więcej problemów z zakładaniem soczewek kontaktowych.

Pierwszym krokiem jakie powinniśmy wykonać jest dokładne umycie dłoni. Każda osoba, która korzysta z soczewek ma świadomość tego z jak dużym dyskomfortem wiąże się założenie soczewki brudną lub delikatnie spoconą dłonią (szczypanie oka). Ponadto dotykanie soczewek kontaktowych lub oczu, brudnymi rękami stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia naszego oka.

Sam proces zakładania soczewki powinien zostać rozpoczęty od ułożenia soczewki na palcu wskazującym (zakładając, że soczewka została wcześniej wypłukana). Warto również poświęcić kilka sekund na to aby sprawdzić czy soczewka, którą mamy zamiar założyć jest na właściwej stronie.

Kolejnym krokiem jest delikatne uniesienie i podtrzymanie „oka” tuż na powiekom (poprzez naciągnięcie skóry na brwiach) – jeśli soczewkę mamy ułożoną na palcu wskazującym prawej dłoni, to naciągnięcie skóry ponad powieką powinno zostać poczynione za pomocą lewej ręki. Następnie palcem serdecznym dłoni na której palcu wskazującym spoczywa soczewka, obniżamy dolną powiekę (poprzez ponowne naciągnięcie skóry).

Kolejnym krokiem jest już ulokowanie soczewki na białku oka.

Poniżej zamieszczam kilka filmów  YouTube.com:
Jak zakładać soczewki kontaktowe.