Rodzaje soczewek kontaktowych

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam ogólny zarys hierarchii soczewek kontaktowych. Przedstawiony zostanie podstawowy podział jaki występuje w przypadku szkieł kontaktowych.

Zaczniemy od tego, że głównym kryterium w przypadku kategoryzowania soczewek kontaktowych jest czas ich użytkowania. Z tego też powodu możemy wyróżnić:

soczewki jednodniowe – są to soczewki kontaktowe, które zakładamy rano, a wyrzucamy wieczorem. W przypadku korzystania z tego typu soczewek nie musimy inwestować dodatkowo w płyny do soczewek, pojemniczki na soczewki czy też innego rodzaju gadżety. Możemy ewentualnie korzystać z kropli do oczu, dzięki którym zachowamy poprawną wilgotność oka podczas noszenia soczewek kontaktowych. Soczewki jednodniowe wyróżniają się najlepszą wygodą w użytkowaniu.
soczewki dwutygodniowe – jedną z najpopularniejszych soczewek dwutygodniowych jest Acuvue Oasys. Soczewki tego typu nosi się przez 2 tygodnie. W przypadku zdecydowania się na ten rodzaj soczewek kontaktowych musimy zdecydować się na korzystanie z płynów do soczewek oraz pojemniczka na soczewki.
soczewki miesięczne – podobnie jak w przypadku soczewek dwutygodniowych, podczas korzystania z nich niezbędne są nam dodatkowe gadżety. Aktualnie soczewki miesięczne są najpopularniejszymi soczewkami w Polsce, niemniej jednak soczewki jednodniowe zdobywają coraz większą część rynku, ze względu na wygodę ich stosowania.

Ponadto istnieją jeszcze (bardzo mało popularne) soczewki kontaktowe kwartalne, na noc i na dzień – oraz soczewki specjalistyczne (toryczne oraz progresywne).

Przeczytaj również -  Soczewki kwartalne - czemu z nich rezygnujemy?