Soczewki kontaktowe dla okularnika – jak je dobrać?

soczewki dla aktywnych

Każda z metod korekcji wzroku, zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Soczewki kontaktowe wydają się być bardziej estetycznym, funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem. Nie narzucają konieczności rezygnacji z aktywnego trybu życia, nie parują i nie mokną na deszczu, nie przesuwają się podczas wykonywania ruchów głową. Zapewniają skuteczną korektę wad wzroku już na poziomie oka i obejmują swym działaniem całe pole widzenia. Wiele osób wciąż pozostaje jednak wierna okularom. Niekiedy jednak nawet zagorzali miłośnicy okularów sięgają po soczewki kontaktowe.

Dla aktywnie … ćwiczących i dbających o image

Najczęściej przyczyną czasowej zamiany okularów na soczewki kontaktowe jest kwestia aktywności sportowej, podczas której soczewki są najbardziej optymalnym wyjściem. Niekiedy taka zmiana podyktowana jest także względami estetycznymi, np. w związku z jakąś wyjątkową uroczystością. Wtedy soczewki z powodzeniem zastąpią każdy rodzaj okularów, korygując następujące wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność (prezbiopię). Jeśli zmiana okularów na soczewki kontaktowe ma być jednorazowa lub mocno ograniczona w czasie, najbardziej optymalnym wyborem są bez wątpienia soczewki jednodniowe. Kluczową zasadą ich doboru jest zastosowanie dokładnie takiej samej mocy soczewki, jaką wykazują okulary. Ponadto osoby z astygmatyzmem powinny sięgnąć po soczewki toryczne, a osoby z prezbiopią – soczewki progresywne. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku, nie wymagają zatem ich czyszczenia i przechowywania po każdym dniu stosowania. To praktyczne i higieniczne rozwiązanie, które docenią osoby okazyjnie korzystające z soczewek.

Dla osób pragnących zmienić swój wizerunek w dyskretny, a zarazem intrygujący sposób, ciekawą opcją są soczewki kolorowe. Gwarantują pożądaną korekcję wzroku, z jednoczesną zmianą barwy tęczówki lub podkreślenia naturalnego odcienia. Zasady ich stosowania są dokładnie takie same jak innych soczewek kontaktowych, podobnie jak taki sam jest komfort ich użytkowania.

Przeczytaj również -  Soczewki kontaktowe dla miłośników sportu