Fakty i mity na temat soczewek

soczewka kontaktowa z bliska

Mitów na temat soczewek jest bardzo dużo. Postaram się opisać te najczęściej spotykane i sprostować je.

  • Jak można wkładać sobie cokolwiek do oka?

Jest ta całkowicie normalne pytanie u osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z soczewkami kontaktowymi. W przełamaniu się powinien pomóc nam specjalista, który pokaże jak w prawidłowy sposób zakładać i zdejmować szkła kontaktowe. Nie jest to nic strasznego ani nieprzyjemnego.

  • Soczewki kontaktowe są niewygodne.

Oby na pewno? Fakt, wkładamy sobie ciało obce do oka, ale jest ono tak dostosowane, by w żaden sposób nie przeszkadzać, ani nie utrudniać widzenia. Zakładając szkła po chwili o nich całkowicie zapominamy. Nie są one ani odczuwalne, ani widoczne.

  • Czy soczewki są zdrowe?

Soczewki kontaktowe zbudowane są ze specjalnych materiałów używanych również w innych dziedzinach medycyny. Są skomponowane w taki sposób, by przepuszczać tlen do oka oraz odpowiednio je nawilżać. Jeśli szkła są odpowiednio dobrane przez specjalistę, pielęgnowane i w wyznaczonym czasie wymieniane prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek infekcji jest praktycznie zerowe.

  • Soczewka może przemieścić się za gałkę oczną.

W przypadku przemieszczenia, co przy dobrze dobranych szkłach wcale się nie zdarza, soczewka najdalej może zawędrować za powiekę. Gałka oczna wyposażona jest w specjalną barierę, która nie dopuści do tak dalekiego zawędrowania szkiełka.

  • Przy gwałtownych ruchach soczewka może wypaść.

Nieprawda. Szkła kontaktowe zbudowane są w taki sposób, że ściśle przywierają do oka (bo przecież wraz z gałką oczną ciągle się poruszają). Dlatego zalecane są dla osób aktywnych fizycznie. Dobrze dobrane soczewki nie wypadną.

Przeczytaj również -  Czemu soczewki kontaktowe to najlepsza metoda korekcji wady wzroku?