Jak ważne jest regularne badanie wzroku?

badanie wzroku u dziecka

Regularne badanie wzroku to czynność zaniedbywana przez wielu z nas. Dopóki nie mamy problemu ze wzrokiem, zazwyczaj ograniczamy nasze wizyty u okulisty do minimum – czyli najczęściej do badań przed podjęciem nowej pracy. Podobnie jest z doborem metody korekcji wzroku (okulary lub soczewki), który ustalamy z optykiem. W niektórych salonach optycznych mamy do dyspozycji badanie okulistyczne, ale jest ono pobieżne i np. badanie dna oka wykonane zostanie tylko podczas wizyty u okulisty. Zaniedbania w zakresie cyklicznego badania wzroku to poważny błąd. Niewiele osób jest niestety świadoma tego, że wzrok należy badać regularnie i w zależności od wieku należy to robić przynajmniej raz na rok lub dwa lata.

Bezobjawowe choroby oczu

Wiele z chorób oczu nie powoduje objawów lub tylko minimalne objawy. Dlatego, bez badania, bardzo trudno je rozpoznać i wyleczyć we wczesnym stadium choroby. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów – począwszy od drobnych problemów ze wzrokiem, aż po ślepotę. Dotyczy to np. jaskry, która w pierwszej fazie choroby w 80% przypadkach nie powoduje odczuwalnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania wzroku. Nawet jeśli uważamy, że ten problem nas nie dotyczy, powinniśmy badać wzrok przynajmniej raz w roku. Absolutną koniecznością jest jak najszybsza wizyta u okulisty, jeśli:

  • pogorszył się nam wzrok;
  • bolą nas oczy;
  • zauważaliśmy niepokojące zaczerwienienia lub zgrubienia np. na powiece.

W takich okolicznościach nie ma się co zastanawiać, tylko należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do okulisty. Oczy są również narządem, którego stan wiele mówi o zdrowiu całego naszego organizmu. Okulista na podstawie badania wzroku może ocenić ogólny stan naszych żył i tętnic i wcześnie rozpoznać wiele poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku.

Przeczytaj również -  Fascynujący wzrok - ciekawostki

Diagnoza

Poza wykryciem ewentualnych chorób, lekarz podczas takiego procedury badania wzroku określi stopień wady wzroku, ustali metodę korekcji oraz przepisze leki na zdiagnozowaną chorobę lub na poprawę kondycji oczu. Ważne, abyśmy w trakcie badania spytali się o możliwość korekcji za pomocą soczewek kontaktowych i ustali sposób ich używania. Przybliży rodzaje soczewek, spośród których powinniśmy wybierać, biorąc pod uwagę okres ich użytkowania (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne) oraz wadę wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność z astygmatyzmem, prezbiopia). Nawet jeżeli podczas badania nie zdiagnozowana zostanie żadna wada wzroku, to nie powinniśmy zaniedbywać regularnych spotkań z naszym okulistą.