Zapalenie spojówek

zaczerwienione oko

Jeśli Twoje oczy są mocno zaczerwienione i załzawione, być może cierpisz na zapalenie spojówek. Nie mówimy oczywiście o chwilowym podrażnieniu, spowodowanym np. potarciem oczu, tylko dłuższym, nieustępującym dyskomforcie.

Zapalenie spojówek jest stanem zapalnym, który dotyka delikatną błonę śluzową, pokrywającą część gałki ocznej. Zaczerwienienie to nie jedyny objaw tego problemu, a osoby cierpiące na zapalenie odczuwają ostre ataki swędzenia, które co jakiś czas przemijają, jak również mają uczucie piasku pod powiekami. Pojawia się także wydzielina, która skleja powieki w czasie snu, sprawiając ogromny dyskomfort po przebudzeniu.

Schorzenie tego typu powstaje w następstwie zakażenia na tle wirusowym, rzadziej przyczyną są grzyby oraz bakterie. Możemy też nabawić się zapalenia spojówek na basenie, ponieważ stosowany do oczyszczania wody chlor często podrażnia oczy. Nawet nieodpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub nieprawidłowo pielęgnowane soczewki mogą skutkować takim zapaleniem.

Obserwując wydzielinę z oczu, możemy dojść do tego, co jest przyczyną choroby. Jeśli jest ona wodnista, cierpimy na infekcję wirusową lub wywołaną przez reakcje alergiczne; ropna oznacza infekcję bakteryjną; śluzowa związana jest z wiosennym oraz suchym zapaleniem spojówek; a śluzowo-ropna sygnalizuje łagodne i chlamydiowe zakażenia.

Na zapalenie spojówek krople o oczu będą niezbędne, jednak nie kupujmy ich na własną rękę, ale udajmy się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie krople.

Przeczytaj również -  Soczewki dla osób ze starczowzrocznością